CB100

O nas

W Centrum Barka, prowadzone są: Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Barka jest dziennym ośrodkiem terapii zajęciowej, rehabilitacji i socjoterapii dla osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Obecnie ze wsparcia ośrodka korzysta ponad 80 osób z terenu miasta i gminy Górowo Iławeckie. Zajęcia odbywają się w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.30.

Podstawowym celem działalności jest zwiększenie aktywności życiowej i zaradności osobistej osób niepełnosprawnych, zwiększenie wydolności opiekuńczej rodziny, poprawa jakości opieki zdrowotnej nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi. Centrum posiada 14 pracowni (m.in. fotograficzną, krawiecko-dziewiarską, gospodarstwa domowego, komputerową, techniczno-stolarską, edukacyjną, ceramiki i rękodzieła, radiową, komputerowo-multimedialną, teatralno-muzyczną) i salę konferencyjną.  Zapewniona jest opieka psychologa, rehabilitanta oraz instruktorów.

W ośrodku są 4 pokoje z łazienkami (10 miejsc noclegowych). Od 2012 r. istnieje dwukondygnacyjna świetlica z zapleczem kuchennym (parter 160 m2, poddasze 130 m2), gdzie organizowane są zabawy taneczne, cykliczne imprezy i treningi tenisa stołowego. W pełni wyposażona stolarnia stanowi zaplecze techniczno-stolarskie. Przed nowo wybudowaną wiatą o powierzchni ponad 50m2 jest miejsce na grilla i ognisko. W Barce swoje studio ma Telewizja Górowo tworząca dwa autorskie programy Wiadomości Górowskie Puls Górowa. Brak barier architektonicznych.

Dojazd na zajęcia z terenu gminy odbywa się busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Uczestnicy w ramach zajęć mają możliwość korzystania z bezpłatnych wycieczek krajoznawczych oraz posiłku w ciągu dnia.