10-lecie Centrum Barka

Wydarzenia

Obchody 10-lecia Centrum Barka rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie  Ił. Uroczystość zgromadziła wiele osób, które przyczyniły się do sukcesu ośrodka (przybyło ok. 140 zaproszonych gości), wśród których, nie zabrakło pomysłodawców, dzięki którym Barka powstała i z powodzeniem kontynuuje działalność, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, duchowieństwa oraz pracowników zaprzyjaźnionych ośrodków dla niepełnosprawnych. Z grona prekursorów przybyli m.in. Danuta Kunicka (Dyrektor Szpitala Rehabilitacyjnego w Górowie Ił.), Anna Szyszka (wicewojewoda i wojewoda warmińsko-mazurski 2005-2007) Anna Baczewska (kierownik WTZ).

Zaszczyt odsłonięcia tablicy pamiątkowej przypadł bratu naszego patrona, który przybył do ośrodka wraz z mamą, siostrą i najbliższą rodziną bpa Tadeusza Płoskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Jubileusz rozpoczęła prezentacja o biskupie Tadeuszu Płoskim, która przybliżyła obecnym postać patrona naszej świetlicy.

– Jestem dumny, że miałem okazję osobiście poznać śp. Tadeusza Płoskiego, człowieka niezwykłego intelektu, empatii, odwagi a nade wszystko ciepłego, energicznego o niesamowitym poczuciu humoru – powiedział Piotr Baczewski.

Szef Centrum Barka podziękował wszystkim ludziom dobrej woli, bez których Barka by nie powstała i przyznał im wyróżnienia w czterech kategoriach: prekursorzy, organy władzy, współpracownicy i przedsiębiorcy oraz Centrum Barka. Publiczność miała okazję zobaczyć prezentacje o Centrum Barka obrazująca rozwój ośrodka od powstania do dziś oraz krótki film o współczesnym funkcjonowaniu Barki. Wzruszający okazał się występ uczestnika WTZ – Jana Symołona, który porwał gości do wspólnego śpiewu.

Szczególnie miłe słowa skierowała do nas Anna Szyszka, wojewoda w czasie powstania Barki, dzięki której ruszyły pierwsze fundusze na remont i uruchomienie ośrodka:

Piękna uroczystość, widać dbałość i troskę o uczestników, ciepło i serdeczność na każdym kroku. Cieszę się i gratuluje szczególnie tym, którzy ten dom utworzyli i prowadzą działalność edukacyjno-opiekuńczą.

Uroczystość zakończyły przemówienia zgromadzonych gości. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania, przyczyniające się do rozwoju naszych podopiecznych.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.